Złączka nyplowa podwójna to krótki odcinek rurowy z gwintami zewnętrznymi na obu końcach. Gwinty mogą być walcowe BSP lub stożkowe R. Służą do łączenia ze sobą dwóch rur/złączek z gwintem żeńskim lub do zamiany żeńskiego końca rury na męski. Oba gwinty mogą mieć również różne rozmiary, aby można je było wykorzystać jako adapter redukcyjny. Najpopularniejsza konstrukcja podwójnej złączki jest często określana jako złączka sześciokątna, ponieważ ma sześciokątną sekcję pośrodku do dokręcania/luzowania za pomocą klucza. Inne typy podwójnych nypli obejmują środek rurowy zamiast sześciokąta (niegwintowany odcinek środkowy) i tzw. nypel pełny (z gwintem na całej długości). W zależności od zastosowania ogólnie dostępne są różne opcje materiałowe. Zobacz nasz wybór Nypli gwintowanych.
Mufa to krótki odcinek rury z gwintem wewnętrznym o jednolitym przekroju. Służy do łączenia ze sobą dwóch gwintów męskich tego samego rozmiaru. Gniazda różnią się rozmiarem i należy je dobierać na podstawie rozmiaru gwintów męskich, które mają łączyć. W zależności od zastosowania ogólnie dostępne są różne opcje materiałowe.
Adapter redukcyjny ma mniejsze złącze z gwintem wewnętrznym i większe złącze z gwintem zewnętrznym. Posiada gwinty męskie z jednej strony i gwinty żeńskie z drugiej. Zakończony sześciokątem używanym przez klucz do dokręcania lub luzowania elementu. Występują w różnych wymiarach jak długość, wysokość czy maksymalne ciśnienie i materiał w zależności od zastosowania.
Ten typ redukcji ma mniejsze złącze z gwintem wewnętrznym i większe złącze z gwintem zewnętrznym. Posiada gwinty męskie z jednej strony i gwinty żeńskie z drugiej z sześciokątem używanym przez klucz do dokręcania lub luzowania elementu. Występują w różnych rozmiarach rur, zmniejszanej ilości, maksymalnym ciśnieniu i materiale w zależności od zastosowania. Zobacz naszą ofertę online pierścieni redukcyjnych.
Rura gwintowana ma po obu stronach tego samego rozmiaru gwinty męskie. Zazwyczaj nie są one bardzo długie i służą tylko do przedłużenia istniejącego systemu rur i połączenia ze sobą dwóch punktów połączenia z gwintem wewnętrznym. Zazwyczaj nitki nie rozciągają się na całej długości elementu i są gładkie. Ważne jest, aby znać transportowane medium, aby wybrać odpowiedni materiał na rurę gwintowaną, ale powszechne materiały to mosiądz, stal nierdzewna i stal ocynkowana. Rury gwintowane występują w dwóch typach: rury proste gwintowane i rury łukowe pod kątem zakończone gwintami.
Kolano gwintowane umożliwia wykonanie połączenia między dwoma komponentami, które nie są ustawione w linii prostej. Łącznik kątowy ma dwa punkty połączenia, które znajdują się od siebie pod kątem 45° lub 90 stopni. Punkty połączeń mogą mieć gwinty męskie lub żeńskie. Typowymi materiałami są mosiądz, stal nierdzewna, mosiądz niklowany i żeliwo.
Trójniki mają 3 porty przyłączeniowe i tworzą kształt litery T. Każdy port przyłączeniowy może mieć gwinty męskie lub żeńskie. W zależności od wybranych portów jako wloty/wyloty, złączkę można wykorzystać do mieszania lub dystrybucji transportowanych mediów. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio je połączyć i dobrać odpowiednie materiały.
Złączki krzyżowe, tzw. Czwórniki mają 4 porty przyłączeniowe i tworzą kształt krzyża. Każdy port przyłączeniowy może mieć gwinty męskie lub żeńskie. W zależności od wybranych portów jako wloty/wyloty, złączkę można wykorzystać do mieszania lub dystrybucji mediów. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio je połączyć i dobrać odpowiednie materiały.
Łącznik węża jest zwykle używany do podłączenia węża do gwintu lub urządzenia z wężem, takiego jak zraszacz. Część z gwintem męskim może być wkręcona do urządzenia lub kranu, a strona złączki z o-ringiem służy do podłączenia do złączki. Mogą być dostępne w różnych rozmiarach węży, maksymalnym ciśnieniu i materiale w zależności od zastosowania. Charakterystyczne dla tych łączników są króćce z choinką, które pomagają uszczelnić przepływ po zamontowaniu opaski zaciskowej na wężu.
Śrubunek umożliwia połączenie ze sobą dwóch części złączki bez konieczności przekręcania całej złączki wraz z wężem lub rurą. Są one często spotykane na przyłączach do grzejników lub na końcówkach węży gazowych lub wodnych. Nakrętka na jednej części złączki jest dokręcana, ściągając ze sobą dwie połówki złączki. Zakrzywiony lub stożkowy profil z jednej strony wciska się w gniazdo o podobnym kształcie. Z drugiej strony tworzy trwałe uszczelnienie. Dwie połówki można łatwo rozdzielić, odkręcając nakrętkę, np. podczas wyjmowania węża z zewnętrznego kranu lub wymiany chłodnicy.
Dużą zaletą śrubunków są warianty w jakich występują, np.;
Ⓒ Created by HOSETECH - WĘŻE I ZŁĄCZA PRZEMYSŁOWE.