Złącza CAMLOCK, zwane również szybkozłączami KAMLOK lub złączami rowkowymi, są używane do łączenia ze sobą dwóch węży lub węża z instalacją rur. Niemal każda gałąź przemysłu stosuje ten system połączeń do szybkiego transportu cieczy lub innego medium. Są łatwe w użyciu, nie wymagają narzędzi do łączenia lub rozłączania obu części (męska z żeńską). Dzięki temu zastępują tradycyjne, często czasochłonne metody innych typów połączeń węży lub rur. Przy zachowaniu funkcjonalności z korzystnymi cenami złączy CAMLOCK, czyni je najpopularniejszymi szybkozłączami przemysłowymi na świecie.
Złącza CAMLOCK wykorzystywane są np. w produkcji, rolnictwie, przemyśle naftowym, gazowym, chemicznym, różnych instalacjach przemysłowych oraz w zastosowaniach wojskowych. To niezwykle wszechstronny produkt, a ponieważ system łączenia ze sobą złączy nie opiera się na gwintach, nie ma problemów z ich uszkodzeniem lub zabrudzeniem. Oznacza to, że złącza CAMLOCK sprawdzają się w trudnym środowisku gdzie występuje sporo zanieczyszczeń czy brudu w postaci np. pyłów. System jest szczególnie dobry w sytuacjach, w których wymagana jest częsta zmiana węży, np. do pojazdów cysternowych, wozów asenizacyjnych i tym podobnych.
Komplet złączy CAMLOCK składa się z części męskiej (wtyk) oraz żeńskiej (gniazdo szybkozłącza). Poniżej procedura łączenia oraz odpinania obu części w kilku punktach:
Pomiar złączki Camlock jest dość łatwy. Na przykład, jeśli średnica wewnętrzna węża lub gwint zewnętrzny/wewnętrzny mają 2”, wówczas odpowiedni będzie CAMLOCK 2” (DN 50).
Camlock wykonany z Polipropylenu jest nieco inny. Nie ma międzynarodowego standardu, a różni producenci mają różne rozmiary gniazda. W rozmiarze ½” korpus ma w rzeczywistości ¾”, ale jego gwint (lub końcówka do węża) ma rozmiar ½”. Istnieją również pewne anomalie w systemach o rozmiarze 1 ¼ ”. Niemniej jednak Europejscy dostawcy HOSETECH unormowali tą kwestię tak, aby standard był zgodny z tradycyjnymi złączami CAMLOCK.
W przypadku większości złączy Camlock należy zmierzyć średnicę zewnętrzną (OD – outer diameter) wtyku (część męska) lub średnicę wewnętrzną (ID – inner diameter) gniazda szybkozłącza (część żeńska). Pozwoli to właściwie dopasować rozmiar. Poniższe ilustracje pokazują jak wygląda pomiar w praktyce:
Przy doborze złączy dobrze jest odpowiedzieć sobie na 6 podstawowych pytań, które wskażą właściwy wybór:
1 – Rozmiar złączy
2 – Temperatura medium i otoczenia
3 – Aplikacja (maszyna lub urządzenie / instalacja)
4 – Transportowane medium
5 – Ciśnienie robocze
6 – Elementy do połączenia (średnica węża / rozmiar gwintu / rozmiar elementu do wspawania))
Norma dotycząca szybkozłączy CAMLOCK jest oparta na specyfikacji wojskowej USA Mil-C-27487, obecnie zastąpionej przez A-A-59326A. Oryginalna specyfikacja została zastąpiona przez nowy standard, ale nadal gwarantowała wymienność złączy zaprojektowanych według tej samej specyfikacji. Mil-C-27487 określił metody odlewania, materiały, wymiary, tolerancje, wartości ciśnienia i procedury kontrolne.
Europejska norma EN 14420-7 została zatwierdzona przez CEN we wrześniu 2004 r. Została ona zastosowana do szybkozłączy CAMLOCK wyprodukowanych zgodnie z amerykańską normą wojskową, jak opisano powyżej. Zgodnie z tą normą Amerykańską, nie dotyczy ona strony przyłącza węża (króćca / tulei), ale tylko strony roboczej złączki (czyli gniazda w części żeńskiej lub wtyku w części męskiej).
Złącza Camlock wyprodukowane zgodnie z EN 14420-7 są wymienne z połączeniami wyprodukowanymi zgodnie z oryginalnym standardem MIL-C-27487, ale różnią się pod względem konstrukcji końcówki do węża, gwintu i numeru części. Do części z gwintem wewnętrznym dodano płaskie uszczelnienie gwintu (O-RING) oraz gładki krócieć do węża zgodny z normą EN 14420-7 / DIN 2828 do montażu z obejmami skorupowymi zgodnymi z normą EN 14420-3 / DIN 2817.
Złącza od różnych producentów są ze sobą kompatybilne, z wyjątkiem ½ ”(12,5 mm), 5” i 8 ”. Specyfikacja Mil A-A-59326A nie ma zastosowania do złączy CAMLOCK o rozmiarach 5 ”i 8” ze względu na obecność dwóch wersji / standardów szybkozłączy na dzisiejszym rynku. Co do zasady, w praktyce nie zalecamy w ogóle łączenia ze sobą systemów Mil A-A-59326D i EN 14420-7. Należy je traktować jako osobne złącza.
Króćce do węża, które są karbowane nie nadają się do zaciskania tuleją hydrauliczną lub obejmą skorupową*. W przypadku gdy złącze się lekko obróci, zmieni swoje położenie może to spowodować trwałe uszkodzenie węża, w wyniku czego wystające karby / ząbki króćca wbiją się w wewnętrzną ściankę węża. Spowoduje to przerwanie transmisji lub trwałe uszkodzenie węża.
Uwaga: Złącza CAMLOCK nie powinny być używane w zastosowaniach z parą wodną lub sprężonym powietrzem.
Na całym świecie jest wielu producentów, z których każdy, jak można by sobie wyobrazić, produkuje te złącza zgodnie z jednym z przyjętych standardów. Doświadczenie jednak pokazuje, że nie zawsze tak jest.
Często pojawiają się problemy przy próbie połączenia jednej części od jednego producenta, a drugiej od innego. Zwykle nie ma to miejsca, jeśli producenci wytwarzają swój produkt zgodnie z certyfikowaną specyfikacją. W tanich zamiennikach używa się mniej materiałów do budowy złącza CAMLOCK, w wyniku czego ich żywotność jest bardzo ograniczona. Niektóre z nich są wykonane z ponownie przetworzonego złomu. Ponadto ich proces produkcyjny często wymaga ręcznego rozwiercania złączek, więc spójność i spasowanie stają się problemem. To z kolei prowadzi do problemu z prawidłowym i bezpiecznym połączeniem obu części.
Produkty dostarczane od renomowanych producentów są przeznaczone do użytku w trudnych sytuacjach i jeśli będą właściwie konserwowane, zapewnią bezproblemową pracę i obsługę.
NBR to standardowa uszczelka, która jest dostarczana na wyposażeniu każdego złącza CAMLOCK poza złączami wykonanymi z PP (polipropylen), w których jest uszczelka EPDM. Istnieje jednak szeroki zakres dostępnych mieszanek, z których mogą być wykonane uszczelnienia. W zależności od transportowanego medium, mogą być one wykonane z:
– FKM (VITON)
– CSM (HYPALON)
– NBR z rdzeniem PTFE
– FKM (VITON) z rdzeniem PTFE
– EPDM z rdzeniem PTFE
– FEP (SILIKON)
Klipy zabezpieczające są zaprojektowane jako opcja do stosowania ze złączami CAMLOCK. Zapobiegają przed niekontrolowanym rozłączeniem obu złączy. Po podłączeniu części męskiej do żeńskiej, klips można wetknąć przez otwór (oczko), który znajduje się po obu stronach w części żeńskiej złącza. Klipy te są używane jako dodatkowe zabezpieczenie, zasadniczo chroniąc przed rozłączeniem podczas pracy lub poluzowaniem.
Wszystkie złącza CAMLOCK sprzedawane przez HOSETECH posiadają w standardzie klipy zabezpieczające.
Cechą charakterystyczną tych złączy jest gładki króciec (bez karbów) w złączu typ C i typ E. Oba szybkozłącza mają pierścień kołnierzowy, który umożliwia zacisk obejmy skorupowej EN14420-3. Obejma posiada wargę do zaczepienia za kołnierzem, zmniejszając ryzyko wyrwania się węża. Zaciski skorupowe EN14420-3 zamawia się jako oddzielną część złącza CAMLOCK. Ich konstrukcja jest opływowa, a śruby montażowe są osadzone w ten sposób, aby nie zaczepić lub zranić operatora.
Dostępne w wykonaniu z mosiądzu, stali szlachetnej i polipropylenu
Dostępne w rozmiarach od ¾ ”do 4”
Obejmy skorupowe są dostępne z aluminium, mosiądzu, stali szlachetnej lub polipropylenu
W ofercie są dostępne złącza CAMLOCK z zakończeniami kołnierzowymi (fabrycznie zespawane), dzięki czemu system szybkozłączy można wprowadzić bez konieczności gruntownej przebudowy danego rurociągu.
Zalecamy regularną konserwacje złączy, która opiera się na stałej ich kontroli. Szybkozłącza Camlock mają ruchome części takie jak boczne łapki, które ulegają zużyciu. W związku z tym należy je regularnie sprawdzać, a zużyte elementy wymieniać w razie potrzeby. Podczas przeglądów postojowych i akcji serwisowych warto zwrócić także uwagę na uszczelki, które są wymienne. Wymiana wyeksploatowanych części znacznie wydłuża żywotność produktów i zapewnia im pełną sprawność. Przekłada się to na bezpieczeństwo i higienę pracy. Dodatkowo obniża koszty eksploatacji.
Ⓒ Created by HOSETECH - WĘŻE I ZŁĄCZA PRZEMYSŁOWE.