Niesymetryczne złącza przemysłowe wykonane ze stali galwanizowanej lub stali nierdzewnej. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością. W Polsce często wykorzystuje się je w rolnictwie do połączeń węży nawadniających pola – deszczownie. Część żeńska posiada dwa pazury oraz dźwignię i elastomerowy o-ring. Część męska posiada stożkową główkę z kołnierzem. Aby uzyskać połączenie, pazury są zaczepiane za męskim kołnierzem i blokowane razem przez pociągnięcie dźwigni w dół. System Cardana (PERROT) umożliwia połączenie z odchyleniem do 15 °.
Jest to jeden z najpopularniejszych typów złączy stosowanych w Europie. Można je spotkać w wielu gałęziach przemysłu takich jak np. rolnictwo gdzie owe złącza służą w systemach nawadniających i zraszających.
Wykonanie złączy może być ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji, złącza dźwigniowe można obsługiwać jedną ręką. Główne zalety to min. ich łatwe łączenie czy bardzo dobry docisk nawet gdy złącza są zabrudzone. Nie są wrażliwe na zabrudzenia w związku z czym mogą pracować w bardzo trudnych warunkach. Kolejną unikalną cechą złączy PERROT jest możliwość odchylenia do 15° w każdą stronę. Dzięki temu zabiegowi niewielkie zmiany kierunku nie wymagają stosowania kształtek.
Podobnie jak inne rodzaje szybkozłączy dostępnych na rynku, złącza dźwigniowe PERROT składają się z dwóch części: żeńskiej i męskiej oraz zaślepki. Co ważne, oba typy złączy służą do montażu z wężem lub też mogą być przystosowane do przyspawania czy zakończone gwintem zewnętrznym. Standardowe ciśnienie robocze wynosi 8 – 10 bar w zależności od rozmiaru złącza.
Dostępne na rynku wymiary złączy dźwigniowych PERROT to; DN 50, 89, 108, 133, 159, 216.
Ⓒ Created by HOSETECH - WĘŻE I ZŁĄCZA PRZEMYSŁOWE.