Węże do powietrza i węże do gazów jak tlen, acetylen czy propan zostały zaprojektowane do przesyłania danej mieszanki z jednego punktu do drugiego w zastosowaniach przemysłowych, medycznych, budowlanych czy rolniczych.
Te węże są najczęściej wykonane z materiałów takich jak guma NBR (kauczuk nitrylowy), guma EPDM (monomer etylenu propylenu), PTFE, silikon itp. Zasadniczo jako wzmocnienie stosuje się oplot ze stali nierdzewnej (dla węży metalowych lub PTFE) lub tkaniny poliestrowe, aby zapewnić bezpieczeństwo i długi czas pracy.
Węże go gazów muszą również spełniać różne normy jak np. ISO, które dotyczą bezpieczeństwa pracy i ich konstrukcji.
Węże do sprężonego powietrza i gazów można podzielić na węże niskociśnieniowe i węże wysokociśnieniowe.
– Niskociśnieniowe stosuje się do gazów takich jak acetylen, tlen, mieszanki butanu i propanu, gaz ziemny, gaz obojętny itp.
– Wysokociśnieniowe zaś, stosowane są do ciśnień powyżej 140 barów oraz do celów takich jak napełnianie i opróżnianie butli gazowych.
W obiektach przemysłowych transportowane gazy mogą być toksyczne lub łatwopalne. Przy takich zastosowaniach należy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego rodzaju węża i złączek do niego.
Węże gazowe jak do propanu, tlenu, acetylenu muszą być szczelne i odporne na pękanie. Niewłaściwa ocena materiałów węża, wymagań dotyczących ciśnienia, instalacji i złączek, może doprowadzić do uszkodzenia węża, a w najgorszym wypadku stworzyć realne zagrożenie zdrowia lub życia.
Przy doborze węży do gazu, odpowiednich do danego zastosowania i aplikacji, dostępnych jest wiele materiałów. Poniżej krótkie omówienie tych najpopularniejszych:
Guma to najczęściej stosowany materiał ze względu na niższy koszt (w porównaniu do innych materiałów). Węże w tym wykonaniu są solidne, elastyczne i bezpieczne oraz potrafią się dostosować do zmiennych warunków otoczenia jak np. temperatura. Różne mieszanki gumowe takie jak EPDM i NBR stanowią dobry wybór dla węży powietrznych i gazowych. Kauczuk EPDM zapewnia bardzo dobrą odporność temperaturową oraz na ozon. Podobnie jak NBR jest odporny na oleje (jednak w niewielkim stężeniu) i przede wszystkim chemikalia. Należy jednak pamiętać, że guma nie zapewnia zerowej przepuszczalności i nie może być stosowana w aplikacjach z wymogiem najwyższej czystości gazu. Przepuszczalne materiały mogą pogarszać jakość takich gazów, zbierając zanieczyszczenia.
Węże PTFE (politetrafluoroetylen) nadają się do zastosowań przemysłowych pod wysokim ciśnieniem roboczym. Są trwałe, elastyczne i bezpieczne. W zastosowaniach wymagających wysokiej czystości gazu, PTFE można poddać procesowi „spiekania końcowego”. Podczas tego procesu PTFE jest ponownie przetwarzany w kontrolowanej temperaturze i ciśnieniu. Pomaga to w zwiększeniu liczby wiązań molekularnych, wytrzymałości, a także grubości ścianki węża, co powoduje zmniejszenie dyfuzji. Dyfuzja polega na tym, że cząsteczki gazu mogą łatwo wydostawać się przez pory węża ze względu na ich mniejszą masę cząsteczkową.
Materiały, z których są wykonane węże jak np. guma i PTFE, są do pewnego stopnia przepuszczalne. Oznacza to, że cząsteczki gazu mogą wejść lub wydostać się przez pory węża. Gdy cząsteczki gazu uciekają przez pory, powoduje to spadek ciśnienia, który prowadzi do nadmiernego zużycia energii i słabej wydajności systemu. Ta zewnętrzna dyfuzja gazu jest szczególnie niebezpieczna, gdy gazy łatwopalne są częścią zastosowania. Podobnie inne gazy mogą również dostać się do węży, co prowadzi do zanieczyszczenia. Zasadniczo zaleca się stosowanie całkowicie karbowanego węża metalowego, aby wyeliminować ryzyko dyfuzji gazu. Węże z PTFE po procesie „spiekania” są również doskonałą alternatywą dla węży metalowych.
Materiały węży takie jak guma i PVC, nie są odporne na czynniki środowiskowe, w tym promienie UV i ekstremalne warunki pogodowe. Wybierając wąż do swojego zastosowania, należy wziąć pod uwagę środowisko zewnętrzne. EPDM, Silikon, ETFE i PTFE to lepsze opcje, jeśli chodzi o zastosowania podatne na promienie UV i ekstremalne temperatury.
Ⓒ Created by HOSETECH - WĘŻE I ZŁĄCZA PRZEMYSŁOWE.