Węże w tym dziale zostały stworzone do pracy ze sprężonym powietrzem. W zależności od aplikacji i zastosowania dzielą się one na dwie kategorie. Typowo pneumatyczne, czyli węże które mają współpracować z szybkozłączami pneumatycznymi jak np. złącza wtykowe, czy np. najpopularniejsze złączki z serii 26 KA czyli DN 7,2. Rozróżniamy dwa typy węży pneumatycznych; spiralne i proste kalibrowane.
Do drugiej kategorii zaliczamy węże o większym zakresie średnic i bardziej wszechstronne. Takich węży używa się np. w warsztatach, w maszynach ze sprężonym powietrzem, kompresorach i wielu innych. Są również kompatybilne z szybkozłączami do powietrza jak np. DN 7,2 (typ 26 KA) DN 5 (typ 21 KA) i inne.
Pierwsza i najważniejsza zasada, o której warto pamiętać to dobór średnic węża spiralnego lub prostego kalibrowanego. W pierwszej kolejności podawana jest średnica zewnętrzna, a dopiero potem średnica wewnętrzna. Jest to podyktowane specyfiką złączy wtykowych, które są tak skonstruowane, aby wąż w całości wszedł w otwór montażowy. Dzięki temu unikniemy pomyłki przy późniejszym montażu.
Warto zwrócić uwagę na warunki w jakich wąż będzie pracował. Zdarzają się aplikacje, gdzie wąż może być narażony na czynniki zewnętrzne. Na przykład instalacje spawalnicze lub lutownicze. Iskry, które mogą mieć kontakt z wężem błyskawicznie go uszkodzą. Mowa o typowych wężach wykonanych z PA (poliamid) lub PU (poliuretan). W takich sytuacjach zaleca się dobrać wąż odporny na iskry, np. RECTUSPARK. Nie tylko wydłuży się żywotność samego węża, ale będzie to bezpieczne rozwiązanie dla otoczenia.
W tej kwestii odpowiedź nigdy nie jest prosta, ale da się na nie odpowiedzieć. Jeśli nie jesteśmy pewni wyboru spośród masy różnych węży, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Jak wąż będzie używany (czy instalacja jest stała, czy wąż będzie w stałym ruchu). W jakich warunkach, tj. czy w pomieszczeniu zamkniętym o stałej temperaturze, czy na zewnątrz. Czy wąż będzie narażony na kontakt z olejami lub chemią. Oraz z jakim ciśnieniem roboczym wąż ma pracować. Odpowiedzi na te wszystkie pytania powinny ułatwić proces doboru węża. A na pewno na tej podstawie doradca techniczny wskaże właściwe rozwiązanie.
Najczęściej węże w tym segmencie są wykonane z PCV, również z mieszankami z gumą NBR. Posiadają wzmocnienie z siatki z przędzy poliuretanowej. Potrafią także mieć dodatkową wkładkę z warstwą z PU.
Ⓒ Created by HOSETECH - WĘŻE I ZŁĄCZA PRZEMYSŁOWE.