W tej części węży mamy do czynienia z wężami, które często posiadają spiralę i są to węże zbrojone. Sprawia ona, że wąż może nie tylko tłoczyć, ale również zasysać medium. W związku z tym nadają się do próżni. Podstawą ich konstrukcji jest polichlorek vinylu.
Na rynku mamy dostęp do bardzo dużej ilości węży w tym segmencie. Różnią się one od siebie min. ceną, kolorem czy producentem. Pierwsza rzecz, od której należy zacząć, to pytanie w jakich warunkach wąż będzie użytkowany.
To naturalne środowisko dla tej grupy węży. Ważnym czynnikiem stają się warunki atmosferyczne. Jak wiadomo, niskie temperatury potrafią mocno oddziaływać na wąż. Spada elastyczność przez co operatorowi ciężej jest manewrować. W skrajnych przypadkach przy ujemnych temperaturach, wąż podczas próby zgięcia potrafi całkiem pęknąć. Jeżeli wąż jest użytkowany cały czas przez okrągły rok, warto zadbać o wygodę. Przy doborze węża zalecamy zwrócić uwagę na; promień gięcia (elastyczność), wagę metra bieżącego oraz zakres temperatur, w których wąż może pracować.
Kolejny ważny sektor dla węży PVC ze spiralą. W przemyśle często cechą dodatnią jest możliwość obserwowania transportowanego medium. Węże takie jak METALFLEX czy IBERFLEX umożliwiają to dzięki transparentnej ściance. Bardzo ciekawym wariantem jest wąż PVC ze specjalną wkładką z PU – poliuretanu. W niektórych aplikacjach woda jest wymieszana z piachem. Przy takim połączeniu wycieranie węża przebiega bardzo szybko, a wkładka PU ma temu zapobiec. Poliuretan ma dużo lepsze właściwości opierające się przecieraniu, natomiast PVC jest odporne na mikroby i promienie UV. Należy także nadmienić o niezłych właściwościach chemicznych polichlorku vinylu, tj. na lekkie kwasy i ługi na bazie wody (roztwór). O czym pamiętać przy doborze węża? Prócz wymienionych wcześniej czynników, zwróćmy uwagę na to co mamy transportować. Czy jest to jedynie woda/ciecz czy może jednak występuje czynnik ścierny. Wtedy warto rozważyć wąż z wkładką PU lub wąż z gumy do wody z SBR. Jeśłi zaś temperatura cieczy przekracza +70 C i dochodzi do +100 C, a nawet +125 C, to rekomendowany jest wąż gumowy do gorącej wody z EPDM.
Najczęściej poszukiwany jest wąż asenizacyjny do wody, szamba, który jest wykorzystywany do różnych środowiskach pracy. Służą min. jako wąż do szamba, wąż do wody z piachem, wąż do nawadniania, wąż przemysłowy do wody.
Różnice między wężem gumowym, a PVC są dość zasadnicze. Prócz samego materiału, węże gumowe do wody mogą pracować przy wyższych ciśnieniach roboczych, są odporniejsze na zewnętrzne przetarcia oraz o wiele lepiej znoszą ścieranie wewnątrz węża.
Podsumowując, węże gumowe do wody sprawdzą się lepiej w ciężkich warunkach pracy. Zastosowanie w takich aplikacjach jak wąż do specjalistycznego wozu asenizacyjnego, wąż do wody z piachem, wąż zbrojony do wody w kopalniach żwirowych, wąż do wody brudnej i zakładowej.
Węże zbrojone PVC z kolei świetnie odnajdują się jako węże do beczkowozu, węże asenizacyjne do pojazdów opróżniających szamba, węże do pomp, węże do wody ogólnego zastosowania czy węże do nawadniania pól w rolnictwie.
Ⓒ Created by HOSETECH - WĘŻE I ZŁĄCZA PRZEMYSŁOWE.