Należy pamiętać, że w zasadzie każde węże PUR, czyli poliuretanowe, są odciągowe. Dzięki temu, że posiadają spiralę są oczywiście ssąco-tłoczne. Ale ich wyjątkowa konstrukcja sprawia, że wartości ciśnienia roboczego są bardzo niskie. Zatem pamiętajmy, że są to węże głównie do pracy z próżnią.
Podstawową cechą rozróżniającą od siebie węże PUR są ich grubości ścianek i technika wykonania. Dla przykładu najpopularniejszymi grubościami są 0,4 mm, 0,6 mm, 0,7 mm, 1,0 mm, 1,4 mm, 2,2 mm. Prócz samej grubości materiału istotnym czynnikiem jest technika wykonania, to znaczy, czy wąż jest z folii poliuretanowej (polieterowego lub poliestrowego), czy może z poliuretanu ekstrudowanego.
Zestawiając ze sobą oba typy należy zauważyć, że węże z folii PUR są przede wszystkim lekkie i poręczne. Dlatego ten rodzaj węży jest dedykowany do lżejszych zastosowań. Takich jak instalacji odciągu wiórów w centrach obróbki (CNC), systemach odpylających i wentylacyjnych czy odciągu lekkich pyłów. Czym się zatem charakteryzuje wąż PUR ekstrudowany? Otóż wąż ten jest produkowany tzw. metodą ekstruzji bezpośrednio na spiralę. Dzięki temu wąż ma o wiele mniejsze karby (jest o wiele gładszy wewnątrz), a dodatkowo ścianka węża jest mocniejsza i może mieć większe grubości ścianki.
Dla kogo są więc węże ekstrudowane?. Dla przykładu mogą to być granulaty w przetwórstwie tworzyw sztucznych, zboże czy nawet grys w remonterach drogowych.
Ⓒ Created by HOSETECH - WĘŻE I ZŁĄCZA PRZEMYSŁOWE.