Węże płasko zwijane, zwane również strażackimi są zdecydowanie poręczniejsze od klasycznych węży gumowych. Ich cechą charakterystyczną są łatwy transport i niższa waga. Dzięki tym zaletom wykorzystuje się je w rolnictwie przy nawadnianiu pól, gdzie wąż jest rozwijany i zwijany na deszczowniach szpulowych. Pracują w trudnych warunkach takich jak słońce (promienie UV), dlatego wąż jest odporny na te czynniki zewnętrzne. Ponadto węże płaskie zasilają urządzenia pneumatyczne takie jak młoty, czy służą np. do przetransportowania wody (cieczy) na długim odcinku pod wysokim ciśnieniem.
Węże typu strażackiego dzielą się na trzy grupy materiałowe:
Węże wykonane z polichlorku vinylu są przede wszystkim bardzo lekkie. Ich główną zaletą są łatwość w transporcie i prostota w użytkowaniu. Ciśnienie robocze wynosi zazwyczaj ok. 6 bar, dlatego nie zaleca się ich do zasilania pneumatycznego jak i do transportu wody (cieczy) na bardzo długich odcinkach. Dodatkowo lekka struktura skutkuje niższą odpornością na wszelkie przetarcia warstwy zewnętrznej, więc nie trudno o uszkodzenie przy bardzo intensywnej eksploatacji. W związku z tym tę grupę węży zalicza się raczej do lżejszych zastosowań gospodarczych.
Są najbardziej kojarzone z wężami typu strażackiego. Najczęściej spotyka się je w wariancie zakutym na gotowy przewód z nasadami strażackimi (złącza STORZ). Złącza hydrantowe to bardzo popularne rozwiązanie w branży AGRO ale również z powodzeniem stosowane w całym przemyśle. Ich wielką zaletą prócz niskiej wagi jest elastyczność i możliwość zwijania w niewielkie rolki.
W tym przypadku wąż jest wykonany z PVC powlekanym gumą NBR i dodatkowo wzmocniony siatką z przędzy poliestrowej. W tym wariancie wąż może pracować z ciśnieniem roboczym nawet 20 bar (dla wybranych średnic). Węże te doskonale się sprawdza w zasilaniu urządzeń pneumatycznych i jest w pełni kompatybilny ze złączami kłowymi do powietrza o rozstawie zaczepów 42 mm (min. Atlas Copco).
W branży rolniczej natomiast jest on najlepszym rozwiązaniem do deszczowni szpulowych przy nawadnianiu kropelkowym. Konstrukcja jest odporna na rozciąganie, bardzo dobrze opiera się wszelkim przetarciom i radzi sobie z promieniami UV. W pełni współpracuje ze złączami typu KARDAN (PERROT), BAUER czy STORZ i zapewnia bezobsługową pracę na długi czas.
Właściwy dobór węża jest o tyle ważny, że nie opiera się wyłącznie na kryterium ceny. Należy pamiętać aby zawsze dobierać produkt do aktualnych potrzeb i rozwiązań. Jeśli dana aplikacja ma za zadanie przetransportować ciecz np. na odległości 200 mb pod ciśnieniem powyżej 10 bar lub zasilić urządzenie pneumatyczne pod ciśnieniem 20 bar, to należy sięgnąć po wąż z gumowy NBR mimo, że jest rozwiązaniem droższym. Dlaczego jest to takie ważne? Unikniemy sytuacji gdzie wąż może zostać gwałtownie rozerwany i niekontrolowanie uderzyć człowieka, nie rozczarujemy się produktem przez jego szybsze uszkodzenie podczas intensywnej eksploatacji i zaoszczędzimy pieniądze oraz czas.
Ⓒ Created by HOSETECH - WĘŻE I ZŁĄCZA PRZEMYSŁOWE.