Pompa zatapialna do wody — co to jest? Jak działa? Jaką wybrać? Kompleksowy poradnik
Jeśli jesteś długoletnim właścicielem domu lub działki poza miastem, prawdopodobnie już o tym wiesz. Jednak jeśli dopiero odnajdujesz się w tej roli, szybko dojdziesz do wniosku, że pompa zatapialna do wody jest jednym z najważniejszych urządzeń w gospodarstwie domowym. Szczególnie w sytuacji, w której nie masz możliwości podłączenia się do sieci państwowej.
Zasada jest prosta: ty potrzebujesz wody, a pompa ma za zadanie ci jej dostarczyć. To jeszcze nie wszystko, bo urządzenie ma też wiele innych zastosowań.
Jakich? O tym dowiesz się z artykułu. Przeczytaj go, a poznasz zasadę działania, budowę i najważniejsze akcesoria pomp zatapialnych do wody. Dzięki temu wybierzesz model, który najlepiej sprawdzi się u ciebie.
Czym jest pompa zatapialna do wody?
Urządzenie, które nazywamy pompą do wody, powstało już w starożytności. Wtedy ludzie napędzali je siłą mięśni, jednak dzisiejsze modele działają w sposobów zautomatyzowany — i całe szczęście.
Głównym zadaniem pompy jest transport wody z niższego poziomu na wyższy (ewentualnie ze zbiornika o niższym ciśnieniu do takiego o wyższym). Zaś dokładne obszary zastosowań zależą od rodzaju urządzenia.
W przypadku pomp zatapialnych (inaczej zanurzeniowych) masz do czynienia z urządzeniami, które pracują w warunkach pełnego zanurzenia. Dlatego niezbędny jest zbiornik, który umożliwi umieszczenie pompy poniżej lustra wody. Najczęściej jest to przydomowa studnia lub zbiornik na deszczówkę.
Do czego przyda ci się pompa zanurzeniowa?
Jak już wspomnieliśmy, przede wszystkim dostarczy wodę ze studni do instalacji domowej — ale nie tylko. Świetnie sprawdzi się również w sytuacjach, w których trzeba szybko opróżnić oczko wodne lub basen, albo przepompować deszczówkę ze zbiornika.
Innym przykładem zastosowania pompy są klęski żywiołowe. Jeśli powódź zaleje ci garaż lub piwnicę, za pomocą tego urządzenia skutecznie pozbędziesz się destrukcyjnej wody.
Pompy zatapialne w przemyśle wydobywczym
Jedną z ważnych gałęzi przemysłu dla pomp zatapialnych są min. kopalnie kruszyw. Służą tam jako pompy szlamowe o dużej wydajności do mediów o gęstości rzędu 20 – 60 % suchej i często ściernej masy. We wspomnianych warunkach pracujące pompy mają większe średnice, np. DN 200 mm, DN 150 mm. Muszą zostać sprzężone w wysokiej jakości wężami przemysłowymi, wykonanymi z gumy, które sprawdzą się jako węże do transportu szlamu i brudnej wody.
Jak działa pompa do wody?
Podstawą działania urządzenia jest różnica ciśnień, która przepycha wodę w pożądane miejsce. Pompa wytwarza tę różnicę pomiędzy stroną ssawną (wlotem) a tłoczną (wylotem). W jaki sposób? To zależy od zastosowanej technologii. Pod tym względem wyróżniamy dwa rodzaje pomp:
- tłokowe,
- wirowe
Pierwsza zaliczają się do grupy pomp wyporowych. Jak sama nazwa wskazuje, przesuwają wodę od strony ssawnej do tłocznej za pomocą ruchu tłoka. Ten rodzaj urządzeń działa najlepiej, gdy znajdują się pod powierzchnią wody.
Znowu pompy wirowe są bardziej nowoczesnym wynalazkiem. Miejsce tłoka zajęły w nich wirniki łopatkowe, które obracają się wokół własnej osi, czym powodują przepływ cieczy od strony ssawnej do tłocznej. W przeciwieństwie do poprzednika, pompy wirowe nie wymagają całkowitego zanurzenia, aby sprawnie działać.
Budowa pomp zatapialnych
Jako że urządzenie pracuje poniżej lustra wody, jego konstrukcja jest hermetyczna. Przed użyciem na część wylotową zakładasz wąż lub rurę, którą będzie tłoczona woda, a następnie opuszczasz pompę razem z przewodem zasilającym na dno zbiornika.
Wersje zatapialne posiadają wyłącznik zamontowany na pływaku, za pomocą którego wyregulujesz poziom wody. Ponadto jest on zabezpieczeniem dla pompy w razie sytuacji nadmiernego obniżenia się lustra wody i odsłonięcia urządzenia.
Oprócz tego w zestawie jest też wyłącznik termiczny, który zapobiega przegrzaniu się silnika.
W przypadku pomp do wody brudnej (o których więcej przeczytasz poniżej) dodatkową funkcjonalnością może być rozdrabniacz. Służy do mielenia zbyt dużych cząstek zanieczyszczeń.
Schemat Budowy Pompy Zatapialnej do Szlamu – Infografika
Jaką pompę do wody wybrać?
Zanim zdecydujesz się na konkretny model pompy, zastanów się, do czego będziesz jej potrzebować. Jeśli twoje wymagania są niewielkie (np. podlewanie roślin deszczówką), w zupełności wystarczy pompa nawierzchniowa.
Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych działań (np. pompowanie wody ze studni, stawu lub z zalanej piwnicy) dużo lepszym wyborem będzie wersja zatapialna. Taka pompa wyposażona w zestaw hydroforowy sprawdzi się również jako zasilenie instalacji domowej.
Weź też pod uwagę głębokość zbiornika. Większość pomp zatapialnych działa na głębokości maksymalnie 7-8 metrów pod wodą. Jeśli więc dno znajduje się niżej, będziesz potrzebować pompy głębinowej.
Parametry urządzenia
Kiedy wybierasz pompę do wody, jednym z najważniejszych parametrów jest jej wydajność. Wyrażamy ją w ilości litrów, które urządzenie przepompuje w minutę lub godzinę. W przypadku pomp zanurzeniowych wydajność oscyluje w okolicach 10 000 l/h — dokładna liczba zależy od mocy, którą wyrażamy w watach.
Jeśli pompa ma jedynie spełniać potrzeby gospodarstwa domowego, kilkaset wat w zupełności wystarczy.
Kolejnym istotnym parametrem jest wysokość podnoszenia. Co to takiego? Chodzi o różnicę poziomów między lustrem wody a najwyżej zlokalizowanym odbiornikiem, który pompa potrafi obsłużyć. Producenci podają ten parametr w metrach słupa wody.
Warto zauważyć, że poziom lustra wody to nie to samo, co poziom warstwy wodonośnej. Wysokość podnoszenia mierzymy od pierwszego poziomu. Dla przykładu: gdy kopiesz studnię, warstwa wodonośna może znajdować się nawet na głębokości kilkunastu metrów, zaś lustro wody będzie dostępne już na trzech albo czterech. Dlatego wybierając pompę, odnosisz się do poziomu lustra.
Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest zdolność przepompowywania wody brudnej. Poniżej przeczytasz o tym więcej.
Czysta czy brudna woda?
Pompy zatapialne do wody brudnej różnią się nieco od tych do czystej. Producenci zaprojektowali je specjalnie tak, aby zanieczyszczenia nie były w stanie ich uszkodzić. Dlatego bez problemu tłoczą wodę zabrudzoną mułem lub innymi substancjami, a droższe modele posiadają nawet specjalny rozdrabniacz, o którym już wspominaliśmy.
Z racji powyższych ten typ pomp najlepiej sprawdza się podczas wypompowywania wody z zalanej piwnicy, szamba, wykopu itp.
Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jeden parametr — maksymalną dopuszczalną średnicę zanieczyszczeń. Zwykle akceptowalna wielkość cząstek stałych waha się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów.
Podsumowanie
Teraz, gdy znasz już wszystkie niezbędne szczegóły na temat pomp zatapialnych do wody, łatwiej wybierzesz odpowiedni model. Weź jednak pod uwagę, że samo urządzenie nie zawsze wystarczy. W przypadku słabszych pomp bez problemu wykorzystasz wąż ogrodowy jako nośnik tłoczonej cieczy, ale przy większym ciśnieniu dobrze będzie zainwestować w bardziej wytrzymałe akcesoria.
Tutaj w sukurs przychodzą węże przemysłowe, które cechują się bardzo dużą wytrzymałością. Nie ma ryzyka, że zbyt duże ciśnienie doprowadzi do zniekształcenia lub pęknięcia ich konstrukcji, dzięki czemu spokojnie możesz korzystać z pompy.
Do węża do wody przyda ci się również np. złącze strażackie STORZ lub złącze CAMLOCK. Zadba o odpowiednie mocowanie nośnika wody. Na szczęście wybór w tym zakresie jest naprawdę duży, więc bez problemu dobierzesz takie, które idealnie odpowie twoim oczekiwaniom.
Wtedy nie pozostanie ci już nic innego, jak tylko cieszyć się wygodą, jaką zapewnia pracująca pompa do wody.